Online-Hukuk.Org

Sahte Senedin Tahsil İçin İcraya Koyma

Okunma: ay:192 toplam:1986

Sahte olarak tanzim edilmiş çek veya emre muharrer senedi tahsil için icra dairesinde işleme konulup ve tahsil edilemesi halinde fiil, dolandırıcılık suçuna teşebbüs suçunu oluşturur Sahtecilik suçu tekemmül etmiş olabilir, ancak dolandırıcılık suçu teşebbüs aşamasında kalmıştır

1-)Sahte senedin tahsil edilmesi için icra müdürlüğü gibi bir kamu kurum veya kuruluşu aracı kılınmak suretiyle işlenme konulması halinde resmi belgenin iğfal kabiliyeti varsa kamu kurumunu aracı kılarak dolandırıcılık suçu( 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 158/1-d) ve sahtecilik suçu oluşur. İcra dairesi marifetiyle senet tahsil edilmemişse bu  durumda dolandırcılığa teşebbüs suçu oluşur. Sahte belgenin mahiyetine göre resmi veya hususi belgede sahtecilik oluşur.

2-)Sahte senedin tahsil için icraya  konması ödeme emre tebliği  yapıldığında mağdur senedin sahte olduğunu ilk bakışta anlaması halinde  dolandırıcılık suçu oluşmaz.Ancak sahtecilik suçu oluşur. Hile'nin ikna kabiliyeti olup olmadı ilk bakışta anlaşılması halinde dolandırıcılık suçu oluşmaz ve basit yalan olarak vasıflandırılır.

Hukukçu Mehmet Antalyalı

Yorumlar

Bu yazıyı ilk olarak siz yorumlayın.

Arkadaşına gönder

Adınız :
Mail adresiniz :
Arkadaşınızı Adı :
Arkadaşınızın maili :
Eklemek İstediğiniz :  

* Yukarıdaki alanların tümü doldurulmalıdır.

* Formu son bir kez kontrol ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

Yorumla

Adı, Soyadı :
Mail :
Yorumunuz :  

* Yukarıdaki alanların tümü doldurulmalıdır.

* Formu son bir kez kontrol ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

* Yorumunuz kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır.

Yapsan İnşaat Reklamı Yapsan İnşaat Reklamı
Bu sayfa 3.1916 saniyede oluşturuldu ve saniyede yüklendi