Online-Hukuk.Org

Kasten Yaralamaya Teşebbüs ve Tehdit

Okunma: ay:104 toplam:6704

1-) Kasten yaralamaya teşebbüs ve tehdit suçları arasındaki ayırıcı kriter aşağıda verilmiştir.

2-)Sanığın av tüfeği ile etkili mesafeden  her iki müştekiye yönelik  iki el ateş etmesi  şeklinde gerçekleşen fiili, müessir fiile  tam teşebbüş suçunu oluşturduğu halde, ayrıca aynı fiilden dolayı sair  tehdit suçundan dolayı  ceza verilmesi bozmayı gerektimiştir(03.05.2006 tarihli ve 10494-9036 sayılı kararı)Sanığın ateş ederken  tehdidi havi herhangi bir söz söylememiş olması gerekir.Sadece etkili mesafeden ateş etmesi gerekir.

3-)Kasten yaralama bazen şikâyete tabi olabilr. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 86/2. maddesi gibi, müşteki şikâyetinden vazgeçerse sadece  şikâyet tabi olan tehdit veya yaralama suçundan  vazgeçmiştir.Resen takip edilen yaralama veya tehdit suçu takip edilir.Müşteki, suçların birinden veya ikisinden de  şikayetçi olmayabilir. Müşahhas olayda suçun şikayete tabi olup olmadığını araştırmak gerekir.

4-)Kişi baçıkla başkasını yaralamak için hamle  yapması halinde, bu durumda silahla tehdit deği; fiili kasten yaralamaya teşebbüs olarak vasıfalandırmak gerekir.Bıçakla, mağdurun kovalanması halinde, yine bıçakla tehdit değil, fiil kasten yaralamaya teşebbüs olarak vasıflanadırılması gerekir.TCK 86/2, 86/3(e), 35. maddesine göre vasıflandırılması gerekir .

5-) 11.07.2007 günü sanığın elindeki kurusıkı tabancayı mağdura doğrultup ''taktörünüzü falan satıp bu köyü terk edeceksiniz, ağabeyinin karısına da tecavüz edeceğim'' şeklinde sözler söyledikten sonra kurusıkı tabancanın kabzası ile mağdurun yüzüne ve sağ bacağına vurup mağduru yaraladığı, ardından kurusıkı tabancayı mağdurun ayaklarına doğru ateşleyip ''s.ktir ol git lan, seni burada öldürsem kimin haberi olur'' dediği, mağdura ait raporda yaralanmasının btm ile giderilebilecek nitelikte olduğunun belirtildiği, sanığın evinde yapılan aramada kurusıkı tabancanın ele geçirildiği.olayda     Yerel mahkemenin : TCK. 86/2 btm yaralama - 4 ay hapis, TCK. 86/3-e silah niteliğindeki tabanca kabzası ile yaralama - 6 ay hapis, TCK. 106/2-a silahla tehdit - 2 yıl hapis, TCK. 53, 54. maddeleri... verdiği mahkumiyet yerinde görülerek onanmıştır(( 4.CD 20.04.2010 tarihli ve Esas No:2008/10629  Karar No:2010/7675  sayılı içtihadı)

6-) 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun  106/3 maddesine göre, tehdit amacıyla   kasten yaralama suçunun irtikap edilmesi halinde ayrıca kasten yaralama suçundan da  suçundan  da  ceza verilir

7-) Sanığın faili bıçakla kovalarken, failin kaçarken düşüp yarlanması halinde  tehdit değil, kasten yaralama suçunu oluturur

8-) Sanığın mağduru tabanca ile kovalarken, mağdurun kendini evin ikinci katından aşağı atarak yaralanması halinde suç kasten tehdit değil, kasten yaralamadır.

9-) Kasten yaralama suçu da tehit suçu da  5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 2. Kitabının 2. Kısmında(Part) tanzim edilmiş kişilere karşı işlenen suçlardır. Kasten yaralama vücüt dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar olduğu halde, tehdit suçu dahili yani iç hürriyete karşı irtikap edilen suçlardır

10-) Tehhdit ve kasten yaralama müstakil bir suç olduğu gibi   gasp, eziyet, işkence ve mesken masuniyetini ihlal gibi  başka bir suçun unsuru olarak da karşımıza çıkabilir.

11-) Kavgaya katılan kişileri korkutmak amacıyla,  ruhsatlı tabanca ile bir el havaya ateş etme fiili,  kavgaya katılan kişilere sair bir kötülük yapılacağının fiilen bildirilmesidir( 5237 sayılı Türk Ceza  Kanunun 106/1(2.cümle) maddesine mümas uç oluşur( CGK. 7.02.2009/ 208-27 sayılı içtihadı)

Hukukçu Mehmet Antalyalı

Yorumlar

Bu yazıyı ilk olarak siz yorumlayın.

Arkadaşına gönder

Adınız :
Mail adresiniz :
Arkadaşınızı Adı :
Arkadaşınızın maili :
Eklemek İstediğiniz :  

* Yukarıdaki alanların tümü doldurulmalıdır.

* Formu son bir kez kontrol ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

Yorumla

Adı, Soyadı :
Mail :
Yorumunuz :  

* Yukarıdaki alanların tümü doldurulmalıdır.

* Formu son bir kez kontrol ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

* Yorumunuz kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır.

Yapsan İnşaat Reklamı Yapsan İnşaat Reklamı
Bu sayfa 0.7499 saniyede oluşturuldu ve saniyede yüklendi